TÉMA Malárie

Světový den boje proti malárii

Dnešní den je již po páté označen jako Světový den boje proti malárii. 25. dubna v roce 2008 zahájila OSN aktivní kroky proti této zákeřené infekční chorobě.

Malárie, nazývaná také zimnice, je velmi nebezpečná tropická infekční nemoc. Ročně jí onemocní 300 až 500 milionů lidí, milion nemocných ročně umírá, z toho většina dětí mladších 5 let. Malárii způsobují paraziti, které přenášejí komáři vyskytující se především v tropické a subtropické Africe.

Podle druhu parazita se rozlišují tři druhy nemoci:

 • tropická malárie - nejnebezpečnější forma
 • třídenní malárie
 • čtyřdenní malárie (čtvrtodenní zimnice)

Příznaky malárie

Hlavním příznakem je malarický záchvat, který má tři fáze: první projevy jsou mrazení a třesavka, ty po 10 až 15 minutách vystřídá vysoká horečka (2-6 hodin), po jejím překonání přichází velmi vydatné pocení. Malarické záchvaty se pravidelně vrací po dobu týdnů až měsíců. Vždy po odeznění záchvatu se pacient cítí zdráv.

Další projevy malárie:

 • anémie
 • bolest hlavy
 • světloplachost
 • svalové bolesti
 • nevolnost
 • zvracení

Přestože tyto projevy nejsou nijak specifické, pokud se objeví po pobytu v kritické oblasti, měl by se mít nemocný okamžitě na pozoru.

Boj proti malárii

Světový den boje proti malárii byl vyhlášen na 60. zasedání Světového zdravotnického shromáždění v květnu roku 2007. Předešlé snahy bojovat s malárií byly vždy úspěšné pouze částečně.

Boj proti malárii přitom není až tak složitý. Podstatou je dostupnost moskytiér, léků a účinných repelentních sprejů. Například v Etiopii a Rwandě poté, co se začaly distribuovat miliony kvalitních moskytiér a léků, se počet zemřelých dětí v Etiopii snížil o polovinu, ve Rwandě dokonce o dvě třetiny. Nákup a distribuce jedné moskytiéry, která vydrží více než pět let, stojí deset amerických dolarů.

Ti, co se zabývají touto problematikou, se dále snaží, aby všechna zdravotnická zařízení v daných zemích měla k dispozici efektivní metody prevence a léčby, posílit a rozšířit distribuční kanály a zajistit opatření pro možnost dlouhodobé kontroly a pokud možno úplně eliminovat tuto nebezpečnou nemoc.

Světový den boje proti malárii patří do témat
 • Kaja 25.10.2013 11:12:07

  Toto je ta spravna cesta,ne jen sedet na zadku,ale cinit a pomoct vsem!

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Malárie ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Malárie

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku